Ile kalorii ma pomarańcza?

Ile kalorii ma pomarańcza?Pomarańcza – nazwa, jaką określa się niektóre gatunki roślin należące do rodzaju cytrus, zwykle o pomarańczowej skórce i włóknistym miąższu. Jest to nazwa tylko zwyczajowa, nie stanowi ona odrębnej jednostki taksonomicznej.

Pomarańcza zawiera w 100 g około 45 kalorii. Przeciętna pomarańcza waży około 235 gramów. Przeciętna pomarańcza zawiera więc około 105,75 kcal.

Pomarańcza w 100 g zawiera także około 0,70 g białka, 19,14 g węglowodanów i 0,21 g tłuszczu.

Więcej o pomarańczach

Pomarańcze zawierają dużo witamin, w tym najwięcej witaminy C. Smak słodko-kwaśny. Nadają się do bezpośredniego spożycia na surowo. Są powszechnie stosowane w produkcji soków owocowych. Gatunki te są uprawiane w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym.

W pełni dojrzałe drzewo pomarańczowe może dawać do tysiąca owoców rocznie i zapewnić dobre zbiory przez następne 50-80 lat. Drzewka pomarańczowe rzadko przekraczają 9 m wysokości. 1/3 światowych zbiorów pomarańczy przypada na Brazylię. Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone (szczególnie Kalifornia i Floryda), oraz Chiny.

Źródła, m.in.:
  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomara%C5%84cza
  2. http://www.tabele-kalorii.pl/kalorie,Pomara%C5%84cza.html

Jedna odpowiedź na „Ile kalorii ma pomarańcza?

  1. Pingback: Ile kalorii ma grejpfrut? | ilekalorii.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>