Ile kalorii ma ziemniak?

Ile kalorii ma ziemniak?Psianka ziemniak – prawidłowa botaniczna nazwa tej rośliny. Najczęściej jednak używany jest synonim tej nazwy – ziemniak. Jest to gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Peru, Boliwia, Kolumbia, Chile). Obecnie rozprzestrzeniony na całym świecie jako roślina uprawna. W Polsce jest pospolicie uprawiany i przejściowo dziczejący.

Najwięksi producenci ziemniaków na świecie to Chiny, Rosja i Indie. Roczne zbiory ziemniaka w Polsce to ok. 12 – 20 mln ton. W Polsce obszar upraw szacuje się na 790 tys. hektarów.

Bulwy po poddaniu obróbce cieplnej stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny są trujące. Popularnymi potrawami z ziemniaków są frytki, chipsy i kopytka.

Ziemniaki, jako świeże warzywa, w 100 g zawierają 80 kalorii, a także 2,00 g białka, 16,80 g węglowodanów i 0,10 g tłuszczu.

Zawartość kaloryczna spada po obraniu ziemniaka do 77 kalorii.

Ile kalorii mają gotowane ziemniaki?

Gotowane ziemniaki w 100 g zawierają około 72 kalorii.

Ile kalorii mają pieczone ziemniaki ze skórką?

W przypadku pieczonych ziemniaków wartości odżywcze znacznie się zmieniają. Pieczone ziemniaki ze skórką mają bowiem w 100 g136 kalorii.

Dodatkowo warto pamiętać, że takie ziemniaki mają około 3,90 g białka, 31,70 g węglowodanów i 0,20 g tłuszczu.

Skomentuj