Ile kalorii ma ziemniak?

Ile kalorii ma ziemniak?Psianka ziemniak – prawidłowa botaniczna nazwa tej rośliny. Najczęściej jednak używany jest synonim tej nazwy – ziemniak. Jest to gatunek byliny należący do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej (Peru, Boliwia, Kolumbia, Chile). Obecnie rozprzestrzeniony na całym świecie jako roślina uprawna. W Polsce jest pospolicie uprawiany i przejściowo dziczejący.

Najwięksi producenci ziemniaków na świecie to Chiny, Rosja i Indie. Roczne zbiory ziemniaka w Polsce to ok. 12 – 20 mln ton. W Polsce obszar upraw szacuje się na 790 tys. hektarów.

Bulwy po poddaniu obróbce cieplnej stanowią cenny pokarm człowieka. Pozostałe części rośliny są trujące. Popularnymi potrawami z ziemniaków są frytki, chipsy i kopytka.

Ziemniaki, jako świeże warzywa, w 100 g zawierają 80 kalorii, a także 2,00 g białka, 16,80 g węglowodanów i 0,10 g tłuszczu.

Zawartość kaloryczna spada po obraniu ziemniaka do 77 kalorii.

Ile kalorii mają gotowane ziemniaki?

Gotowane ziemniaki w 100 g zawierają około 72 kalorii.

Ile kalorii mają pieczone ziemniaki ze skórką?

W przypadku pieczonych ziemniaków wartości odżywcze znacznie się zmieniają. Pieczone ziemniaki ze skórką mają bowiem w 100 g136 kalorii.

Dodatkowo warto pamiętać, że takie ziemniaki mają około 3,90 g białka, 31,70 g węglowodanów i 0,20 g tłuszczu.

Źródła, m.in.:
  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/Ziemniak
  2. http://www.tabele-kalorii.pl/warzywa.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>